Charakterystyczne własności TWS pozwalają na konstruowanie samonośnych przekryć, pokryw i osłon - lekkich, trwałych, łatwo demontowalnych i estetycznych.
Kompozytowe przekrycia i pokrywy znajdują wielorakie zastosowania:
- w hermetyzacji i dezodoryzacji zbiorników i komór w oczyszczalniach ścieków,
- jako pokrywy luków montażowych w obiektach przemysłowych i pompowniach ścieków,
- jako przekrycia zbiorników w zakładach produkcji wody,
- jako przekrycia pomieszczeń w budowlach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej,
- jako osłony schodów i korytarzy,
- jako pokrywy kanałów w oczyszczalniach ścieków.
Zastosowanie przekryć pozwala:
- uszczelnić zbiorniki, zapobiegając rozchodzeniu się przykrego zapachu np. w zakładach chemicznych lub oczyszczalniach ścieków,
- izolować termicznie zbiorniki, komory i pomieszczenia,
- ograniczyć hałas,
- chronić przed roznoszeniem drobnoustrojów,
- chronić przed zanieczyszczaniem zbiorników,
- osłonić zbiorniki przed dostępem powietrza i światła, np. w procesie beztlenowego oczyszczania,
- poprawić bezpieczeństwo obsługi.
Przekrycia mogą być wykonywane w całości lub składać się z wielu elementów szczelnie ze sobą połączonych. Montowane są do obrzeży zbiorników bądĽ konstrukcji budowli za pomocą kwasoodpornych elementów złącznych w sposób trwały lub umożliwiający okresowy demontaż. Połączenie kompozytu z pianką poliuretanową pozwala na uzyskanie powłok o doskonałej izolacyjności termicznej.
Przekrycia mogą być wyposażone w zamykane otwory zapewniające dostęp do zbiornika bądĽ komory. Sposób formowania kompozytu umożliwia otrzymanie przekryć o gładkich bądĽ szorstkich powierzchniach w zależności od wymagań projektowych - szorstkie powierzchnie stosowane są w miejscach, po których chodzą ludzie. Powłoki zewnętrzne, integralnie związane z warstwami konstrukcyjnymi kompozytu, mogą być barwione na dowolny kolor.
Nasza firma posiada aprobatę techniczną Instytutu Ochrony środowiska na "Przekrycia z kompozytu poliestrowo-szklanego w oczyszczalniach ścieków" AT/2007-08-0170/A1.
Każda realizacja wykonywana jest według indywidualnego projektu zgodnego z obowiązującymi normami budowlanymi, ochrony przeciwpożarowej, BHP oraz, jeśli wymaga tego technologia, zapobiegania i ochrony przed wybuchem.
Instrukcja Technologiczna PT APSEL nr 1/2002 jest zatwierdzona przez Urząd Dozoru Technicznego.
Jakość laminatu, z którego wykonujemy nasze wyroby sprawdzamy w badaniach przeprowadzanych w Centralnym Laboratorium Dozoru Technicznego w Poznaniu oraz w Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku.